Spłaciłeś kredyt przed czasem? Bank powinien zwrócić Ci prowizjęJeszcze niedawno banki obciążały klientów opłatami, m.in. za wcześniejszą spłatę kredytu. Obecnie sytuacja zmieniła się na korzyść klienta i może ubiegać się o zwrot pieniędzy, jeśli spłacił zobowiązanie przed ustalonym terminem. Sprawdź, w jaki sposób uzyskać zwrot prowizji od banku.

Kogo dotyczy zwrot prowizji?

O zwrot prowizji od banku może ubiegać się każdy konsument, który wcześniej spłacił swój kredyt. Może to być zarówno popularny kredyt gotówkowy, jak i kredyt hipoteczny, czy nawet konsolidacyjny.

Dlaczego bank powinien zwrócić prowizję?

Biorąc kredyt, klient jest jednocześnie obciążany prowizją, czyli opłatą za udzielenie kredytu. Stanowi ona pewien procent jego wartości, a jej wysokość jest zależna od decyzji banku. W momencie, w którym klient spłaci kredyt wcześniej, koszty powinny zostać dostosowane proporcjonalnie do długości trwania okresu kredytowania. Co ważne, po stronie klienta jest prawo, a momentem zwrotnym było wydanie przez TSUE (Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej) wyroku, w którym uznał, że zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu jest prawem konsumenta.

Jaka kwota jest możliwa do odzyskania od banku?

Wysokość kwoty jest zależna od wysokości pobranej prowizji oraz od okresu w jakim udało się go wcześniej spłacić. Bardzo często nie jest to mała kwota i sięga kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przykładowo, jeśli pożyczkę udzieloną na okres 1 roku klient spłaci po 6 miesiącach, to należy się mu zwrot w wys. 50% pobranej przez bank prowizji.

Spłaciłem wcześniej kredyt - jak odzyskać prowizję?

W tej sytuacji trzeba skontaktować się z bankiem, składając wniosek o zwrot prowizji. Bank z własnej inicjatywy nie podejmie działań, aby oddać środki klientowi. Można też skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy przejmą kontakt z bankiem za klienta. Jest to o tyle istotne, ponieważ banki różnie podchodzą o wyroku TSUE i zdarza się, że trzeba wejść na drogę sądową.

Skorzystaj ze wsparcia profesjonalistów

Skontaktuj się z Kancelarią Prawną Certus - bezpłatnie pomożemy wyegzekwować środki od banku. Kliknij w banner i przejdź do formularza kontaktowego na stronie głównej, zadzwoń na nr tel. 730 307 301 lub napisz na zwroty@kancelaria-certus.pl
 

 

Wróć do listy